Twórcy terapii gestalt (Perls et al. 1951) wprowadzili radykalną koncepcję self, które jest płynne, dynamiczne i zmienne. Każda fenomenologiczna analiza self wymaga zatem odniesienia się do ruchu, żeby zrozumieć jak stajemy się tym, kim jesteśmy.
Wszędzie na świecie, self rozpoczyna się od ciała
– Roy Baumeister
Ruszam się, więc jestem
– Haruki Murakami
Na warsztacie będziemy poszerzać świadomość ruchu, nasz zmysł kinestetyczny, dzięki któremu dowiadujemy się że, jak i gdzie jesteśmy; podobnie jak dziecko, które poprzez poruszanie się-odczuwanie swojego żywego ciała odkrywa i tworzy siebie. Przy tej okazji, poznamy pierwotne wzorce ruchowe, które od samego początku formują nasze kinestetyczne poczucie self.
Eksplorowanie tych wzorców ruchowych w relacji ze światem umożliwi głębokie ucieleśnione zrozumienie sytuacji, w której żyjemy. Zwracając uwagę na ruchowe interakcje z, od, do i wobec drugiej osoby, będziemy poprzez kinestetyczny rezonans eksplorować intersubiektywny aspekt naszej podmiotowości.
Warsztat będzie też okazją do poznania, jak poszczególne funkcje-self wyłaniają się w temporalnej sekwencji kontaktowania, tworząc spójne poczucie self. W osobistych doświadczeniach będziemy odkrywać, jak płynny jest nasz proces selfowania, a jak umniejszamy poczucie siebie w twórczym przystosowaniu.
Warsztat adresowany jest zarówno dla praktykujących terapeutów/tek, jak i studentów/ek szkół psychoterapii i counsellingu, którzy chcą ucieleśnić teorię-praktykę self, kluczową do rozumienia sytuacji terapeutycznej jako doświadczenia bycia-w-świecie-z-innymi.
Głos uczestniczki warsztatu o self: „To było bardzo cielesne selfowanie.”
Zapraszamy serdecznie
Ośrodek 3 Biegun
Jacek Panster , M.A., cert. EAGT, psychoterapeuta gestalt, praktyk zintegrowanej pracy ciałem i ruchem (IBMT), trener/superwizor DSP i nauczyciel szkoleniowy zainteresowany ucieleśnioną pedagogiką krytyczną. W indywidualnej praktyce terapeutycznej i w pracy z grupami wspiera radykalną relacyjność, integrując ucieleśnione praktyki, transpersonalne relacje i aktywności w naturze.
Warsztat adresowany do terapeutów_tek, counsellorów_ek, coachów_ek, trenerów_ek oraz studentów_ek (od 2-go roku szkolenia) gestalt oraz podejść humanistyczno-doświadczeniowych.
Warsztaty zaliczają się do zajęć rozwojowych w ramach formy „free choice”. Ilość godzin: 2
kontakt@3biegun.pl z dopiskiem Ruch do kontaktu
Maksymalna liczba uczestników to 12 osób