Psycholog to osoba, która ukończyła 5-letnie studia psychologiczne i ma szeroką wiedzę o funkcjonowaniu ludzkiej psychiki. Psycholog może mieć różne specjalizacje, np. edukacyjną, kliniczną, organizacyjną czy sądową. Psycholog zajmuje się m.in.:
Psycholog ma uprawnienia do wydawania opinii psychologicznych, ale nie może stawiać diagnozy medycznej ani przepisywać leków. Ponadto psycholog nie ma uprawnień do prowadzenia psychoterapii (chyba że ukończył dodatkowe szkolenie w tym zakresie).
Jeśli, na przykład, chcesz sprawdzić swój poziom inteligencji możesz udać się do psychologa, który przeprowadzi odpowiednie testy i wyda ci opinię. Jeśli chcesz porozmawiać o swoich problemach lub emocjach związanych z np. rozstaniem, stratą bliskiej osoby czy mobbingiem w pracy, możesz skorzystać z pomocy psychologicznej lub wsparcia kryzysowego.
Psychoterapeuta to osoba, która ukończyła studia wyższe (niekoniecznie psychologiczne) i 4-letnie szkolenie zawodowe w podyplomowej szkole dla psychoterapeutów. Psychoterapeuta przeszedł również terapię własną i pracuje pod stałą superwizją innego doświadczonego specjalisty- superwizora.
Odbył wielogodzinne staże kliniczne w placówkach świadczących pomoc psychologiczną, psychoterapeutyczną i psychiatryczną ( np.: na zamkniętych oddziałach szpitalnych,oddziałach dziennych, poradniach zdrowia psychicznego czy prywatnych ośrodkach psychoterapeutycznych).
Psychoterapeuta może rozpocząć praktykę terapeutyczną po ukończeniu drugiego roku w szkole psychoterapii. Jest kilkanaście ośrodków szkolących psychoterapeutów w Polsce. Psychoterapeuta po zakończeniu szkolenia może przystąpić do egzaminu certyfikującego, które organizowane są przez stowarzyszenia zrzeszające psychoterapeutów, np: Polske Towarzystwo Psychoterapii GESTALT, Polskie Towarzystwo Psychologiczne, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczo-Behawioralnej.
Między kompetencjami psychologa a psychoterapeuty jest spora różnica.Psycholog udziela doraźnego wsparcia i wspiera w kryzysie. Jedynie psychoterapeuta może prowadzić psychoterapię, która jest formą leczenia.
Psychoterapeuta zajmuje się m.in.:
Psychoterapeuta nie musi być psychologiem ani psychiatrą. Może on specjalizować się w różnego rodzaju problemach i zaburzeniach psychicznych.
Psychiatra to lekarz, który ukończył 6-letnie studia medyczne i 5-letnią specjalizację z psychiatrii. Psychiatra zajmuje się m.in.:
Leczenie psychiatryczne często połączone jest psychoterapią, gdyż jest to najskuteczniejsza forma pomocy i obniża ryzyko powtórnych kryzysów, np kolejnych epizodów depresyjnych.